Forumdan faydalanmak için lütfen ÜYE OLUNUZ.!

Join the forum, it's quick and easy

Forumdan faydalanmak için lütfen ÜYE OLUNUZ.!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Peki Nedir ??

:: Forum :: Linux

Peki Nedir ?? Empty Peki Nedir ??

Mesaj tarafından Birkan14 Salı Şub. 02, 2010 12:04 am

GNU/Linux, Linux çekirdeği kullanan Unix benzeri işletim sistemlerini çağrıştıran genel kullanım şeklidir. Linux açık kaynak kod geliştirme modelinin ve özgür yazılımının en öne çıkan örneklerinden birisidir; tipik olarak tüm kaynak kodu tamamıyla kullanılabilir, ücretsizce değiştirilebilir ve herhangi biri tarafından yeniden dağıtılabilir.

Linux Dağıtımları

Şu anda GNU yazılımlarını ve diğer özgür yazılımları bir araya getiren ve tüm bunları bir Linux çekirdeği ile beraber toplu, derlenmiş ve kurulumu çok kolay bir işletim sistemi olarak piyasaya süren irili ufaklı birçok çalışma mevcuttur. Ubuntu, Debian, SUSE, Pardus, Fedora, Gentoo, Archlinux, Mandriva, Turkix, Red Hat bunlardan çok bilinen birkaçıdır. Her biri, normal bir bilgisayar kullanıcısının biraz dikkat ederek bilgisayarına kurabileceği ve neredeyse hiç yabancılık çekmeden kullanabileceği kadar rahat bir kurulum arayüzüne sahip bir şekilde dağıtılmaktadır. Bu dağıtımlar kendi sayfalarından indirilebilecek kurulum ISO'ları veya bilgisayar mühendislikleri yazılım arşivlerinden ya da sadece dağıtım işini üstlenmiş internet sitelerinden CD'ler şeklinde edinilebilmektedir. Ülkemizde Linux çalışmaları TÜBİTAK destekli Pardus, özel sektör destekli Gelecek Linux,MagmaLinux ve Armador OS 2006, öğrenci destekli Turkuaz, Turkix, Truva, Turanid Linux gibi projelerle ulusal bilişim pazarında kendine yer edinmektedir.
Birkan14
Birkan14
Buralar Bizden Sorulur ;)
Buralar Bizden Sorulur ;)

Rep Gücü : 72

http://for-a-game.yetkinforum.com

:: Forum :: Linux